TÉMA Batole
Batole

Batole

Batole je dítě od jednoho roku do tří let. V tomto období děti procházejí největšími změnami svého života.

Chůze

Na začátku batolecího období se dítě naučí chodit, kolem třetího roku bývá pohyblivost dítěte tak jistá, že se může učit lyžovat.

Vývoj řeči

Kolem jednoho roku dítě dokáže ze slabik vytvořit několik slov, například táta, máma, pa, babi. Postupně až do druhého roku si zvětšuje slovní zásobu. Mezi druhým a třetím rokem je dítě schopno tvořit jednoduché věty, umí skloňovat, dokáže se dorozumět. Po třetím roce je dětské vyjadřování stále samostatnější, je to také období častých otázek "Co je to?", "Proč?" aj.

Schopnosti dítěte

Během batolecího období dítě přestává nosit pleny, nejprve přes den, později i v noci, vytváří si základní hygienické návyky (mytí rukou, čištění zubů, smrkání), učí se samo jíst a oblékat.

Sebepoznávání

Kolem třetího roku přichází první období vzdoru, kdy dítě odmítá všechno, co mu dospělí nabízejí, nebo co po něm chtějí. Je to také doba uvědomování si vlastního já. Batole o sobě přestává mluvit ve třetí osobě. Tato fáze vývoje je typická také tím, že dítě má snahu dělat spoustu věcí samo. Ač to ne vždy končí uspokojivým výsledkem, je dobré a pro vývoj dítěte důležité obrnit se trpělivostí, tyto aktivity podporovat a za každý úspěch dítě chválit.

Na konci batolecího věku by pro dítě mělo být samozřejmostí dokázat být denně určitý čas bez matky (k tomu výrazně napomáhá nástup do školky).Články na téma Batole


Batole patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Batole

Píšeme jinde
  • Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

    Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

    Recept na výbornou polévku, která v těchto mrazech zaručeně zahřeje. Základem je cibule, bílé víno a k podávání nesmí chybět bílá opečená bagetka a sýr. Uvaříme si ji krok za krokem.

  • Vaříme luštěniny

    Vaříme luštěniny

    Hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také sója, vigna (naklíčené fazole mungo) či arašídy - to jsou luštěniny, zralá semena luskovin. Luštěniny tvoří základní součást zdravého jídelníčku. Dnes vám dáme tipy k jejich správné přípravě.Zdravě.cz na Facebooku