TÉMA Batole

Je pro dítě vhodné chodítko?

Uvažujete o koupi dětského chodítka, ale nevíte, zda chodítko není pro dítě spíše nebezpečné než prospěšné?

Dříve byla chodítka hojně využívána a nechyběla v mnoha domácnostech. Děti i několik hodin denně rejdily v chodítku a maminka měla mnoho času na domácí práce. V dnešní době tomu tak naštěstí již není. Díky odborníkům víme, že chodítka jsou nevhodná pro dětské tělíčko a mohou být i životu nebezpečná. V některých vyspělých zemích jsou již dokonce zakázána.

Čím jsou chodítka tak nebezpečná?

Chodítka se většinou používají pro děti, které samy ještě nesedí ani nestojí. V této době jejich svaly ještě nejsou vyvinuty, a tak páteř není dostatečně zpevněna a může se nesprávně vyvinout. Následky si tak dítě ponese celý život a v dospělosti může trpět zbytečnými problémy.

Trpí i kyčle, které jsou v chodítku v nesprávné poloze. Dítě vlastně nesedí, ale je pouze zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy.

Mylná je i ta představa, že pomáháme dítěti v psychomotorickém vývoji a že ho naučíme dříve chodit. Není to vůbec pravda, protože tím naopak dítě může přeskočit důležité vývojové stadium, a tím je přirozený vývoj od horizontální polohy k poloze vertikální. Místo toho, aby se přirozeně samo začalo plazit, lézt po kolenou, samo si sedlo, kleklo a postavilo se, může vynechat například lezení, které je velmi důležité. Samozřejmě některé děti samy přeskočí fázi lezení, ale pokud jim nijak nepomáháme a necháme je vyvíjet se přirozeně, děláme pro ně to nejlepší.

Chodítkem můžeme jejich psychomotorický vývoj naopak zbrzdit. Neplatí to sice všeobecně, ale mnoho chodítkových dětí začne chodit později a co je horší, mohou začít chodit po špičkách a pak je nutná zcela zbytečná rehabilitace.

Základní typy chodítek

 • Klasické chodítko (sedací), které při správném použití umožní dítěti pohyb, ale přitom mu do jisté míry omezí dosažitelnost některých předmětů a míst
 • Aktivní chodítko - vozík - poslouží jako pojízdná opora při prvních krůčcích i jako hračka a možnost jeho nesprávného použití je téměř vyloučena. Vozík je dle většiny názorů zdravější. Do tohoto chodítka se totiž dítě neposazuje, ale jen ho tlačí před sebou (je na principu chodítek pro zdravotně postižené). Tato chodítka lze používat na hraní většinou již od cca 9 měsíců. Nejdříve se používá jako hrací panel třeba i v sedě a až později, kdy dítě umí chodit kolem nábytku apod. se díky tomuto chodítku může zdokonalovat v chůzi. Tato chodítka pak slouží ke hraní mnohem delší dobu než klasická, která se přestávají používat ve chvíli, kdy se dítě naučí chodit

Rozumné využití chodítka je až v době, kdy dítě samo sedí a stojí, a jenom na krátkou dobu. A samozřejmě pod dozorem. Dítěti se chodítko líbí - je to něco nového a zabaví se tím. Ale ruku na srdce – je takovýto krátkodobý způsob zabavení opravdu potřeba? Nebylo by lepší těch pár minut věnovat například přečtení knížky nebo pohoupání dítěte na gymnastickém balonu?

Používali jste pro svoje dítě chodítko? A jaký typ?

Je pro dítě vhodné chodítko? patří do témat
 • chodítko Zuzana 20.06.2014 12:07:08

  Ano, souhlasím. Já jsem jako dítě v chodítku rajtovala celé dny (říkala maminka) v dětství pak zjištěny skoliozy a v pubertě mě potom začaly silně pobolívat záda a ve čtyřiadvaceti letech mi byly zjištěny dva výhřezy plotýnek v bederní oblasti se skřípnutým nervem do pravé nohy a moje rehabilitační sestra potvrdila, že to bude pravděpodobně z těchto chodítek která mi v době růstu narušily vývoj páteře. Takže své dítě do chodítka rozhodně dávat nebudu!

 • Hrací chodítko Danča 10.02.2013 19:44:26

  Zrovna jsme koupili tohlehrací chodítko.http://www.rostoucinabytek.eu/rostoucinabytek/eshop/20-1-Detska-choditka/0/5/894-Detske-choditko-Hauck-Player-2013-Pooh
  Máme ho doma týden a nemůžu si vynachválit. Malá je v něm v sedmém nebi. Má super měkoučkou polstrovanou sedačku. Měli jsme chodítko už i u prvního dítěte a nemůžu řici nic špatného. Jsem takhle víc v klidu, že někde neupadne. Máme velký dům a děcka v tom řádí. Asi záleží na tom, jak se na to kdo dívá a jaké má dítě. Mě za dětských let také rodiče chodítko pořídili a nijak mě to nepoznamenalo. Chodila jsem brzo.

 • chodítko Hela 14.11.2012 01:09:38

  Myslím, že vše se má dělat s rozumem. Ale proti chodítku rozhodně nejsem. Sami jsme ho pro naši dceru používali a můžu říct, že to bylo super. Začali jsme s tím po 8. měsíci. Chodidla měla zcela na zemi, vůbec nechodila po špičkách, jak to líčí paní v článku (nevím, kde to viděla). Dcera pak začala chodit sama kolem nábytku asi v 9,5 měsících a v 11-ti měsících už chodila úplně sama. Žádné problémy jsme neměli.

  • Re: chodítko Lea 03.02.2013 14:12:04

   Sice jste neměli problémy, ale vzpomeňte si až vaše dítě bude mít za 20 let problémy s páteří, za 50 let si vzpomene vaše dítě až bude mít problémy s kyčlemi... :-(

   • Re: Re: chodítko Lucie 10.02.2013 12:53:41

    Jiste, ono az bude mit za padesat let problem s kyclema, tak to bude urcite tim, ze v detstvi stravilo dva tri mesice obcas v choditku .... to je zase fanatismus.
    Mate to nejak podlozene? Takovy nesmysl?
    Jinak mam tri deti, jedna mela choditko, dve ne. Ty co ne zacaly chodit v 16 ti mesicich, ta co ano zacala v 10 ti mesicich behat jako drak, po spickach nechodila ani v choditku, ani v pote...
    Ta co mela choditko je naprosto zdrava, ta co nemela ma skoliozu patere...
    Takze bych se na ten clanek zas tolik neupinala.... a nedramatizovala!

 • chodítko Věra 05.08.2010 19:01:38

  Konečně opravdu seriózní článek, píšu jedničku, souhlasím naprosto se vším Používání starších typů chodítek mohlo způsobit nebo urychlit rozvoj mnoha pozdějších problémů.

 • chodítko Romana 05.08.2010 18:10:16

  Ano chodítko jsem používala při všech třech dětech,které se naučily chodit ůplně sami již koncem 10.měsíce

 • chodítko Gábina 05.08.2010 11:11:28

  Chodítko jsme měli, tyto informace bohužel ne. Naštěstí jsme ho používali minimálně, zřejmě intuitivně jsme věděli, že to není nejvhodnější, jako ostatně každá pomůcka. Je celkem logické, že je nejlepší, když se dítě všechno naučí přirozeně.


Batole patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Batole

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku