Batole

Znaková řeč a děti

Milena Mocková
09.10.2012

Znaková řeč je pro batolata snadnou a přirozenou možností, jak se s vámi dorozumět ještě před tím, než se naučí mluvit.

Tato forma komunikace je prima pro děti i rodiče a hlavně poskytne pozitivní impulz k emočnímu a intelektuálnímu rozvoji, která má dlouhodobý příznivý vliv na vývoj dítěte. Program tohoto způsobu vyjadřování pro slyšící batolata se ve světě používá už přes dvacet let.

Kdy začít se znakovou řečí

Záleží na tom, co komu nejlépe vyhovuje, ale zkoušet se to může již od narození. Výhodou je, že si na používání znaků zvyknete a dítěti tím dáte příležitost, aby je začalo používat ihned, jakmile je na to připravené.

Nevýhodou brzkého začátku je, že může trvat poměrně dlouho, než se nemluvně bude vyjadřovat, a to může některé rodiče odradit.

Ideální start je kolem šestého měsíce, kdy se zavádějí první příkrmy a ustálí se tak opakující se příležitost ke znakům o jídle. Děti se naučí první znaky nejdříve kolem osmého měsíce a většina je začne používat okolo prvních narozenin. Znakování má dlouhodobý příznivý vliv na vývoj dětí.

Proč bychom to měli vyzkoušet? Protože to dá jedinečnou možnost nahlédnout do světa našich dětí. Navíc je to pro dítě, které ještě neovládá jazyk, zcela přirozená forma komunikace. Znaky používají děti i dospělí již od nepaměti, znakování byla první forma komunikace.

Učíme se kývat hlavou, když souhlasíme, učíme se mávat a naše děti dokonce samy své znaky vytvářejí. Učení této formy vyjadřování je krokem v přirozeném vývoji komunikace dětí. Výsledkem je pouto, které se vytvoří mezi dítětem a rodičem.

Znakování snižuje frustraci a vytváří důvěru, odkrývá, jak jsou děti ve skutečnosti chytré, podporuje jejich emocionální vývoj, sebedůvěru, usnadňuje intelektuální rozvoj a napomáhá jim v době, kdy se učí mluvit. To jsou určitě podstatné důvody, proč by se to mělo zkusit.

Kdo má s dítětem znakovat

Čím více lidí to zkusí, tím to je lepší. Pokud se ale nepodaří na začátku přesvědčit tatínka, babičky či další blízké, nevadí to. V okamžiku, kdy se děti vyjádří znakem (že chtějí mlíčko nebo že za oknem vidí ptáčka), většinou se i ti nejzarputilejší skeptici přidají a podlehnou kouzlu dětské snahy komunikovat a s nadšením přijmou pozvánku do jejich světa.

Pokud chcete zkusit začít komunikovat s vaší ratolestí tímto způsobem, je několik možností:

  • zúčastněte se semináře pro rodiče. Takové lekce jsou k dispozici v mnoha městech.
  • samostudium - dá se objednat kompletní sada materiálů, která poskytne potřebné informace
  • učení hrou

Autor: Milena Mocková

Zooterapie - jak nám zvířata pomáhají
Zánět středního ucha

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Plavání s miminkem - kdy a jak začít?
Plavání a potápění

Plavání s miminkem - kdy a jak začít?

08.10.2012

Také patříte mezi maminky, které mají spoustu pochybností a otázek ohledně plavání kojenců? Kdy je vlastně bezpečné a nejlepší začít? Jak je to s vrozenou schopností zadržování dec ...

Masáž lávovými kameny
Masáže

Masáž lávovými kameny

04.10.2012

Masáž lávovými kameny patří mezi relaxační typy masáží. Horké lávové kameny navozují uklidňující až meditativní stav, který mnozí klienti po této zkušenosti nazývají pocitem napros ...